Close nav
close
En Güzel İğne Oyası Nasıl Yapılır? 2019 Güncel İğne Oyaları İçin Tıklayın!

En Güzel İğne Oyası Nasıl Yapılır? 2019 Güncel İğne Oyaları İçin Tıklayın!

İğne oyası nedir? iğne oyası yapımı , iğne oyası fular kolye yazma havlu modelleri ve çeşitleri:

İğne oyası kumaş etrafına iğne ve polyester iplik yardımı ile oya yapma tekniğidir. Geniş kapsamlı iğne oyası modelleri ve çeşitleri mevcuttur.

iğne oyası için gereken malzemeler:

Polyester iplik, iğne, kenar yapılacak hammadde (kumaş, yazma, havlu, kolye vs) , boncuklu model ise boncuk.

iğne oyası ilk adım ve iğne oyası terimleri:

Zürafa :

İpin iki tarafı vardır 1 serbest kalan taraf 2 iğnedaki kısmı. Serbest kısım sol tarafa alınır, iğne batar çıkar ve serbest ip çıkmış olan iğnenin etrafında iki tur atar daha sonra kumaşa doğru çekilir ve kenetlenme sağlanmış olur bu kısma iğne oyada zürafa adı verilir. Zürafa oluşması için bu işlemin tamamlanması gerekir ardından kumaş kenarında dışa doğru ‘n’ çıkıntısı oluşur ‘n’ harfinin iki bacağı vardır bu bacak kısımlarının soldaki iğnenin batışı sağdaki ise çıkışı ve kenetlenme düğümünün bittiği yerdir.

Pırpır:

İpliğin serbest kısmı üstte kalacak şekilde iğne zürafa içine batılır zürafanın tam ortasında düğümlenme sağlanır. Ardından zürafa üzerinde zürafa oluşturur gibi iğne batışı sağlanır tekrar çıkan iğnede zürafada olduğu gibi ip çekilir ancak iplik sıfır noktasında gelmeden düğümlenme sağlanmış olur böylelikle dışa doğru yaprak görünümünde bir çıkıntı olur buna pırpır adı verilir. İğne oyada dikkat edilmesi gereken husus pırpır soldan sağa ilerler ve solda kalan iplik iğne çekilirken istenen boyutta tutulur ve sabitlenme sağlanır.

İğne oyada sinek kanadı yapımı:

Zürafa içine batan iğne orta noktada düğüm oluşturur. Ardından yaprak çıkıntısı şeklinde iğne oyası pırpırı yapılmış olur hemen ardından pırpır üzerine düğüm yapılır bu ilk pırpır çıkıntısı bitince tekrar zürafa içerisine dönülür ve önce yaptığımız pırpırdan daha yüksek bir pırpır yapılır. Burada dikkat edilmesi gereken husus serbest olan tekli ip üstte iğne üzerindeki çiftli ip ise altta kalacak şekilde pırpır yarım ay gönümümü alarak ilk pırpır üzerinde tamamlanır. İkinci pırpır ilk pırpırdan daha yüksektir ve bu sekilde 4-5  yarım ay şeklinde oya oluşturulur(ilk pırpır çıkıntısı yaprak görünümünde zürafaya kenetlenir, diğerleri bir öncekine kenetlenir ancak hepsi zürafaya batıp çıkmak durumundadır). Havlu kenarı iğne oyası , iğne oyası fular ve iğne oya yazma modellerinde sıkça kullanılır.

İğne oya dağ modeli:

İğne oya zürafa modelinde oluşturulan pırpır ve sinek kanadı modellerinde olduğu gibi iğne oyası dağ modeli de aynı şekilde dışa çıkıntı şeklidir. Ancak bunun esas amacı oluşturulmuş olan iğne oyası sinek kanadı modellerinin üzerinden başlayarak sinek kanatlarını zürafa gibi sıfır noktası alarak modellemeyi tamamlamaktır. Mantık esas olarak sinek kanadı modeli ile aynıdır, zürafa yerine sıfır noktası alınacak kısım sinek kanadı bitiş noktalarıdır ve soldan sağa sinek kanatları birleştirilir.

İğne oyası dağ modeli (normal):

Piramit görüntüsü alacak olan normal dağ modeli için zürafa üzerine zürafa yapılır bu zürafayı öğrenmiş olan eller için çok basit bir işlemdir örneğin zürafa şekli şu şekilde olur : 1-1-2-3-3-4-4-5-4-4-3-3-2-2-1-1 bu şekilde zürafa üzerine zürafa yapılır ve dışa doğru piramit çıkıntısı yapmış olur.

Boncuklu iğne oyası nasıl yapılır?

4 zürafa esas alınır. İlk zürafa üzerine iki adet pırpır yapılır bitirilir ve iki zürafa boş bırakarak 4. Zürafa üzerine gelinir burada tekrar bir pırpır oluşturma için ip tekli üstte çiftli altta kalacak şekilde yukarı çekilirken 1. Zürafadaki sağ pırpır ile kenetlenir yani iğne onun içerinden çekilir. 1. Zürafadaki sağ pırpır ile 4. Zürafadaki sol pırpır düğümlenince iğne içerisinden boncuk geçirilir ve pırpırın kendi içindeki düğümü gibi düğüm atılır. Böylelikle tamamlanmış olur. Boncuklu iğne oyası yazma üzerinde çok şık durmakta ve boncuk renkleri farklılaştırıldığında boncuklu iğne oyası yazma olarak kullanan kişiye renk katmaktadır.

Kulak çöpü iğne oyası ve kibrit iğne oyası papatya çeşitleri için :

 

iğne oyası kuyumcu kafesi :

Yanyana sıralanmış olan sürafalar üzerinden 2 zürafa esas alınır. İlk zürafa üzerinde battı çıktı yapılır yine tekli ip üstte çiftli ip altta kalacak şekilde iğne geçirilir iki sıra iğ iğneye dolanır ve orta noktada kenetlenme sağlanır ; hemen ardından ikinci zürafaya geçilir zürafanın üst kısmından 1. Zürafadaki düğüme kenetlenme sağlanır oluşacak görüntü sola doğru kıvrılmış olta görünümünde olacaktır.

İğne oyası kolye satın al mak isteyenlerin bir hayli fazla olduğu şu dönemde iğne oyası kolye yapmak satmak oldukça kârlı bir gelir kaynağıdır. İğne oyası kolye yapımı için hazır metal kolye ucu satılmaktadır kolye ucuna iğne oyası yapılarak güzel görünüm ve modeller elde edilmektedir model ayrıntıları ve çeşitleri için çeşitli videolar mevcuttur. iğne oyası kolye 2019 modelleri için iğne oyası kolye instagram pinterest  facebook ve youtube üzerinden takip edilebilir. İğne oyası kolye fiyatları için sitemizi takip edebilirsiniz.

İğne oyası kolye örnekleri modelleri ve yapılışı:

İğne oyası küpe fiyatları hakkında bilgi sahibi olacağınız modeller örnekler ve yapılışı:

İğne oyası fular fiyatları hakkında bilgi sahibi olacağınız modeller örnekler ve yapılışı:

Yeni başlayanlar için kolay iğne oyası yapımı modelleri ve örnekleri:

İğne oyası havlu kenarı, iğne oyası yazma modelleri örnekleri ve yapılışı için:

En güzel iğne oyaları 2019 modelleri, en şahane çiçekli ve boncuklu iğne oyası modelleri fiyatları için:

Sitemizi güncel olarak takip etmenizi ve her zaman yenilenen ilanları incelemenizi öneriyoruz biliyoruz ki çok çeşitli ürünler bulacaksınız :)

iğne oyası yapılış videoları için bizim de takip ettiğimiz yukarıda eklemiş olduğumuz kanalları takip edebilirsiniz.
İğne oyası nasıl kolalanır, iğne oyası nasıl ütülenir, dantel kolalama nasıl yapılır:En güzel oyalar en tatlı örgüler sizin olsun :)Anahtar Kelimeler:GüncelOyalarıYapılır?OyasıEnİğneGüzelİçinNasılTıklayın!2019İğne