Close nav
close
Elişi Nasıl yapılır?

Elişi Nasıl yapılır?

Elişi rehberiniz için:

Elişi nasıl yapılır, kaç numara şiş kullanmalıyım, hırka için şiş önerisi gibi sorularınız mı var ? Bu sorulara cevap mı arıyorsunuz? Doğru yerdesiniz.

Elişi profesyonellik gerektirmeyen , profesyonelliğe taşıyan önemli noktaları içeren bir örgü mekanizmasıdır. Tüm sorularınızın aslında tek cevabı sizsiniz. Yapabilir miyim diye sormayın , yapabilirsiniz. Siz de üretebilirsiniz, siz de kazanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken kendinize vakit ayırmak, Youtube üzerinden gerekli videoları izlemek ve yapmaya çalışmak. Mutlaka yakınlarınızda bir tuhafiye vardır, bulun ve aklınızdakileri işletme çalışanlarına sorun. Yapacağınız her el hareketi sizin için ileriye dönük bir yatırımdır. Örgü kazak, Örgü hırka, Örgü yelek ve daha niceleri sizin için oyuncak olacak, tek yapmanız gereken kendinize güvenmektir.

Elişi, örgü ve el emeğine dayalı ürünler oluştururken bir süre yavaş ilerlemesi normaldir bu noktada vazgeçmeyin çünkü yeni yapmaya çalıştığınız bir örgü veya bir dekorayon ürünü el alışkanlığı kazanana kadar belirli bir yavaşlıkta ilerler. Örneğin: örme kazak yapıyorsunuz. İlmek sayısı, birleştirme dikişleri, ilmek boyu ve örgü ürününün bütün olarak bitim uzunluğu bir bütündür. İlk defa örme kazak yapıyorsunuz belki 1 hafta beli haftalarınızı alıyor ancak ikinci üçüncü derken bakıyorsunuz 3 güne düşmüş. Aslında bu tarz örgü ürünlerini yaparken ayırabildiğiniz zaman da önemlidir.

Örneğin amigurumi yapıyoruz aslında zahmetli bir üründür. Hemen hemen ilk başlarda bir amigurumi 4 gün alacaktır ama ilerleyen günlerde sonraki siparişlerinizde hem bu zaman 1 güne kadar düşecek hem de amigurumi çeşitliliği artacaktır yapamam dediğiniz örgü çeşitlerini yapılabilir hale getirmiş olacaksınız. 

Örme yelek aslında örme kazak ile aynı mantığa sahiptir örme kazak yapabildiğiniz yerde mutlaka örme yelek de yapabilirsiniz hem de çok daha kolay en azından kol ayrımına girmeyeceksiniz tek artısı düğmelerdir.

Amigurumi başlangıç teknikleri için örnek videoya göz atabilirsiniz:


Bisiklet yaka örme kazak teknikleri için örnek videoya göz atabilirsiniz:


Örme hırka, balon hırka, ponçik hırka örme teknikleri için örnek videoya göz atabilirsiniz:

Tığ işi elişi modelleri ve tığ ile örgü teknikleri için örnek videoya göz atabilirsiniz:
Anahtar Kelimeler:yapılır?NasılElişi